Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość to termin, który cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób spotkało się z takim pojęciem, jednak nie do końca rozumie o czym mowa. Virtual reality to nic innego, jak trójwymiarowy obraz stworzony przy użyciu komputera. Warto dodać, że za jego pomocą można przedstawić nie tylko obiekty, ale nawet odtworzyć całe wydarzenie. Jest to połączenie świata fikcyjnego z rzeczywistością. Wirtualna rzeczywistość powinna być stworzona w taki sposób, aby ludzki mózg odebrał ją, jako realne zdarzenie. Jest to nie lada wyzwanie.

Jak działa wirtualna rzeczywistość?

Twórcy VR musieli zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal. Do stworzenia wirtualnej rzeczywistości niezbędne było wykorzystanie innowacyjnych technologii, które pozwoliły oszukać ludzkie zmysły. Z okularami VR spotkała się z pewnością ogromna ilość osób. Różnią się one od tradycyjnych okularów tym, że są dokładnie zabudowane z każdej strony. Jest to oczywiście celowe – w taki sposób można całkowicie odciąć użytkownika od bodźców płynących z zewnątrz.

gogle do wirtualnej rzeczywistości

Sprzęt VR

W VR ważny jest nie tylko wzrok, ale również słuch. Z tego względu opracowano specjalistyczne słuchawki, które umożliwiają jeszcze lepszą integrację człowieka z wirtualnym światem. Oczywiście produktów zwiększających realizm doznań jest o wiele więcej. Mowa tutaj m.in. o rękawiczkach, czy też bieżniach.
Na uwagę zasługuje fakt, że czynności, które wykonujemy w świeci rzeczywistym mają wpływ na świat wirtualny. Dla przykładu – jeśli obrócimy głowę to zobaczymy komputerowy obraz z zupełnie innej perspektywy.

Gdzie stosuje się virtual reality?

Wirtualna rzeczywistość dominuje przede wszystkim w branży rozrywkowej. Najczęściej można spotkać się z nią w przypadku produkcji filmowych 360 stopni. Nierzadko VR obecna jest również w grach wideo. Dzięki tej technologi można poczuć się zupełnie tak, jakbyśmy byli po drugiej stronie ekranu. Grając w ulubioną grę nie tylko obserwujemy rozgrywkę, ale mamy poczucie, że sami w niej uczestniczymy. Jest to źródło nowych doznań oraz prawdziwej ekscytacji.
Na uwagę zasługuje fakt, że wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest również w wielu innych branżach, takich jak np. sztuka, architektura, a nawet medycyna. Jest to idealna opcja w przypadku, gdy realizacja niektórych prac naukowych byłaby zbyt kosztowna, czy też niebezpieczna. Właśnie dlatego studenci operują wirtualnego pacjenta, a piloci szlifują swoje umiejętności. W wielu przypadkach jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wszystko to dzięki istnieniu virtual reality.

admin