Najlepszy antywirus – Ranking 6 darmowych programów

Dzisiaj program antywirusowy to obowiązkowa ochrona każdego komputera. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie programy tego rodzaju są płatne. Jaki jest więc najlepszy antywirus? Oto lista sześciu produktów tego rodzaju.

Najlepszy antywirus do pobrania za darmo

1. Avast

Avast mimo upływu lat wciąż jest jednym z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych. Cały czas znajduje się na wysokich miejscach w testach renomowanego laboratorium AV-Test Gmbh, co potwierdza jego skuteczność. Mimo, że jest to program darmowy użytkownicy mogą liczyć na wiele ciekawych funkcji m.in. skanowanie komputera podczas bootowania czy kontrolę stron internetowych i zawartych w nich skryptów. Dość dużą rolę odgrywa również moduł, który odpowiada za analizę zachowania uruchamianych procesów czy rozbudowany menadżer haseł. sporą zaletą Avasta są sysetmatycznie pojawiające się aktualizacje.

2. Kaspersky

Kaspersky to znany darmowy program antywirusowy produkcji rosyjskiej. To dość nowa propozycja, ale już doczekała się wsparcia dla języka polskiego. Program ten nie obciąża zbytnio systemu, a przy tym zapewnia podstawową ochronę przed wirusami, phishingiem, oprogramowaniem szpiegującym czy niebezpiecznymi witrynami internetowymi. Dodatkowo oferuje kilka opcji skanowania, również pod kątem sprawdzania nośników zewnętrznych czy moduł kwarantanny.

3. Avira

Avira to jeden z trzech obecnie najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych na rynku. Jego ogromnym atutem są bardzo częste aktualizacje. Duże zainteresowanie programem wynika również z wysokiej skuteczności, która jest wypadkową częstych i automatycznych aktualizacji bazy sygnatur wirusów. Avira dobrze radzi sobie z wykrywaniem różnego rodzaju zagrożeń – trojanów, wirusów, spyware czy malware. Sporą zaletą jest również wsparcie chmury obliczeniowej, która powoduje odciążenie systemu. Dzięki temu proces skanowania w tle przebiega w zasadzie niezauważalnie. Avira przy tym nie ma dużych wymagań sprzętowych i dobrze sprawdza się również w przypadku starszego sprzętu. Niedawno program doczekał się istotnej zmiany interfejsu. Dzięki temu Avira prezentuje się nowocześnie, a jej obsługa nadal pozostaje bardzo intuicyjna.

najlepszy antywirus za darmo do pobrania

4. AVG

AVG to darmowy program antywirusowy, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Użytkownicy w tym przypadku mogą korzystać nie tylko z podstawowej ochrony, ale i z modułu kwarantanny, skanera poczty czy narzędzi takich jak PC Analyzer czy Identity Protection. To skuteczna ochrona przed kradzieżami tożsamości. Ponadto AVG zapobiega atakom, które mogą nastąpić w czasie przeglądania stron internetowych, gdyż skanuje linki w poszukiwaniu różnego rodzaju zagrożeń. Warto przy tym zwrócić uwagę na skaner CyberCapture, który zapewnia skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym.

5. SecureAPlus

To propozycja dość mało popularna, ale jak najbardziej warta rozważenia. Na pierwszy rzut oka SecureAPlus to program skromny, ale w rzeczywistości jest bardzo rozbudowany. Sam interfejs przeszedł w ostatnim czasie dość dużą przemianę i dzisiaj jest bardzo nowoczesny. Program ten korzysta z 12 silników antywirusowych, dlatego wyróżnia się wysoką wykrywalnością, także w czasie skanowania archiwów danych i plików tekstowych. Poza ochroną w czasie rzeczywistym i skanowaniem na żądanie oferuje narzędzie Application Whitelisting. To pozwala na skanowanie plików wykonywalnych. Jeśli SecureAPlus wykrywa szkodliwe komponenty nie pozwala na otwieranie danych plików, co chroni komputer przed zawirusowaniem.

6. Comodo

To program antywirusowy, z którego korzystać można nie tylko w domu, ale i w firmie. Wyróżnia się szeroką kompatybilnością i częstymi aktualizacjami. W przeszłości jako pierwszy darmowy program antywirusowy był kompatybilny z Windows 10. Cały czas posiada przyjazny interfejs i szeroki zakres funkcjonalności. W tym przypadku korzystać można z zapory sieciowej czy modułu piaskownicy. Ciekawie prezentuje się też tryb Game Mode. Warto przy tym pamiętać, że Comodo nie wpływa ograniczająco na szybkość działania komputera.

admin