Historia myszki komputerowej

Audytorium Brooks Hall w centrum San Francisco jest zamknięte od 1993 roku. Nic nie nie wskazuje na to, że 50 lat temu położono tu kamień milowy w historii komputerów. Na długo przed tym, kiedy pierwszy komputer osobisty pojawił się na rynku, wynalazca Douglas C. Engelbart po raz pierwszy zademonstrował mysz komputerową. Było to 9 grudnia 1968 roku. Minęło jeszcze ponad dziesięć lat, zanim mysz z Apple Macintosh stała się dostępna dla mas. Sprawdź więcej informacji na temat tego, jaka jest historia myszki komputerowej!

Pierwsza mysz komputerowa — interakcja między człowiekiem a ekranem komputera

Przed wielką prezentacją dla ponad tysiąca ekspertów komputerowych w San Francisco Engelbart spędził wiele lat na projektowaniu urządzenia, które umożliwiłoby interakcję między człowiekiem a ekranem CRT. Komputery były wtedy tak drogie, że tylko mogły sobie nie nie pozwolić tylko wielkie korporacje, uczelnie i wojsko. Ponadto były bardzo skomplikowane w użyciu. Aby móc komunikować się z maszyną, trzeba było wpisywać długie sekwencje poleceń lub wczytywać polecenia wybite na dziurkowanej taśmie.

pierwsza mysz komputerowa

Pierwszy prototyp myszy komputerowej

Pierwsza mysz komputerowa była wykonana z… drewna! W wizji Engelbarta na ekranie powinny pojawiać się symbole, którymi można sterować i aktywować je za pomocą wskaźnika. W 1964 Engelbart zbudował pierwszy prototyp myszy wraz ze swoim głównym inżynierem, Billem Englishem. Ta oryginalna pierwsza mysz komputerowa, która mieściła się w drewnianej obudowie, zawierała kółko, które przekształcało ruch urządzenia w ruchy kursora na ekranie. Pracownik laboratorium Engelbarta powiedział, że drewniane pudełko z czerwonym guzikiem na górze i kablem z tyłu wygląda jak mysz. Ta nazwa się przyjęła.

Historia myszki komputerowej

W 1968 Engelbart po raz pierwszy zaprezentował prototyp swojej myszy komputerowej. Swoją koncepcję przedstawił opinii publicznej dopiero 9 grudnia 1968 roku. 90-minutowa prezentacja na żywo podczas „Fall Joint Conference”, zostanie zapisana w filmie dla potomnych i przeszła do historii.

Engelbart zademonstrował użycie myszy, która przesuwała czarny punkt na ekranie. Później w imieniu agencji kosmicznej NASA wypróbował różne urządzenia. Jednak bardzo szybko okazało się, że mysz działa lepiej niż jakiekolwiek inne urządzenie.

Rozwój i patent także w Niemczech

W tym czasie w Niemczech również opracowywano koncepcję myszy komputerowej. Dla Federalnego Instytutu Kontroli Ruchu Lotniczego (BFS) we Frankfurcie dział pioniera elektrycznego Telefunken w Konstancji opracował system. Wymagał on wskaźnika. Kilka tygodni przed pokazem w San Francisco Telefunken zaprezentował swoją koncepcję.

Engelbart nie wpadł na ten pomysł sam. Jednak w przeciwieństwie do Niemców, jego pracodawca SRI zarejestrował patent na wynalazek w 1970 roku jako „Kontrola wskaźnika pozycji X-Y do ręcznego przesuwania po dowolnej powierzchni w celu przesunięcia wskaźnika pozycji na ekranie”. Znalazł się on pod numerem 3 541 541.

historia myszki komputerowej

W tym czasie ani Telefunken, ani zespół w Kalifornii nie byli w stanie świętować sukcesu na rynku masowym. Klient Engelbarta nie mógł wiele zrobić z pierwszą myszą. Również dlatego, że wkrótce stało się jasne, że jego mysz nie pracuje w stanie nieważkości. Telefunken wbudował „sterowanie trackballem” w swój komputer mainframe TR440. Komputery typu mainframe kosztowały do ​​15 milionów marek niemieckich. Używała ich Federalna Agencja Kontroli Ruchu Lotniczego i inne organy.

Apple – sprzęt zaprojektowany dla myszki komputerowej

Koncepcja myszy komputerowej ponownie zniknęła na kilka lat. Następnie podjęło ją legendarne kalifornijskie centrum badawcze Xerox Parc, gdzie opracowano graficzny interfejs użytkownika dla komputera Xerox Alto. Ten komputer również był zbyt drogi dla masowego odbiorcy. Współzałożyciel Apple, Steve Jobs, zobaczył Alto w 1979 roku i przyjął koncepcję graficznego interfejsu użytkownika. „Lisa” firmy Apple była pierwszym komputerem zaprojektowanym dla myszy. Wraz z komputerem Macintosh mysz dokonała przełomu w 1984 roku. Ten sukces wywarł z kolei tak wielkie wrażenie na współzałożycielu Microsoftu, Billu Gatesie, że pożegnał się on z wierszem poleceń MS-DOS, a następnie wprowadził mysz i ikonę jako standard w systemie Windows, na wzór Apple Macintosh.

admin