Typy wirusów komputerowych – Na co musisz uważać

Wirusy komputerowe to złośliwe oprogramowania lub wrogie kody, które mają zdolność do kopiowania się. Zwykle ich obecność możemy dostrzec przez wyskakujące okienka, dźwięki, zmienioną grafikę oraz spowolnioną reakcję urządzenia. Bywa jednak i tak, że wyrządza on znaczne szkody, powodując trwałe uszkodzenie sprzętu, na początku nie będąc w ogóle zauważonym. Oto najpopularniejsze typy wirusów komputerowych.

Robaki

Bardzo sprytny rodzaj wirusa. Nie potrzebuje nośnika do rozprzestrzeniania się. Powiela się za pomocą sieci internetowej, bez naszej wiedzy i zgody. Zwykle nie powoduje dużych uszkodzeń, jednak jest odpowiedzialny za spowalnianie systemu.

Spyware / Adware

Mnóstwo firm jest ciekawych, co użytkownicy wyszukują w internecie. Chcą mieć możliwość śledzenia jakie strony przeglądamy. Z tego powodu oferują jakąś darmową usługę, w zamian za to nieświadomie instalujemy sobie dodatkowe oprogramowanie monitorujące nasze wyszukiwania. Jest ono odpowiedzialne za wyświetlanie reklam dopasowanych dla nas. Nie jest niebezpieczne, nie powoduje strat na naszym systemie. Może jednak być uciążliwe. Poza tym nigdy nie wiemy jakie informacje są gromadzone.

Spam

Chociaż nie jest typowym wirusem, to jednak zasypuje naszą skrzynkę mailową. Do tego może zawierać złośliwe oprogramowania np. w załączonym linku. Wielokrotnie możemy się przekonać, że wiadomość, która na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, zawiera treść zachęcającą nas do kliknięcia link np. zatytułowana jako zaległa faktura. Najpierw należy sprawdzić adres, z którego został wysłany e-mail. Powinniśmy być ostrożni.

Koń trojański

Znany również jako trojan. Podszywa się pod inne programy, użyteczne dla nas. Może zdarzyć się tak, że zainstalujemy go sobie, nie zdając sobie z tego sprawy. Jest bardzo szkodliwy dla naszego urządzenia. Zdarzają się przypadki zalogowania na konto bankowe lub sformatowania dysku. Umożliwia on także podszywanie się osobie, która przesłała nam wirusa pod administratora komputera, przez co może on wykonywać niepożądane dla nas działania np. kasowanie plików, wyłączanie monitora.

Ransomware

Wyłudzają pieniądze. Są w stanie podmienić każdą stronę internetową, a następnie zablokować do niej dostęp. Użytkownik musi zapłacić, żeby odzyskać możliwość korzystania. Zwykle wykorzystują do tego działania strony bankowe.

Wabbit

Jego zadanie polega na kopiowaniu się plików, do momentu aż zapełnią całe miejsce na dysku.

Keylogger

Jest w stanie odczytać i zapisać wszystkie znaki, jakich użyliśmy np. do wpisania hasła. Nie ma wtedy znaczenia jak bardzo jest ono trudne. Bardzo niebezpieczne oprogramowanie, ponieważ może zapewnić dostęp do naszego konta bankowego.

Lista wirusów komputerowych jest długa i ciągle się powiększa. Oszuści starają się wymyślać nowe oprogramowania, kody, by uzyskać dostęp do naszych plików, kont bankowych, okraść nas. Dlatego tak ważna jest ochrona antywirusowa na urządzeniu. Należy wybrać program sprawdzony i skuteczny. Najlepiej polecany przez innych użytkowników oraz profesjonalistów, którzy korzystają z niego na co dzień.

Nie możemy również zapominać, że my także powinniśmy działać profilaktycznie, by nie zainfekować naszego komputera wirusami. Z tego powodu nie powinniśmy otwierać podejrzanych plików, klikać w linki, które ktoś nam przesyła. Pamiętajmy również o niepodawaniu swoich haseł, loginów i innych danych, które umożliwiają dostęp do różnych kont. Zostawmy te informacje dla siebie. Musimy również wylogowywać się z urządzeń, z których nie korzystamy, zwłaszcza jeśli nie należą do nas. Nie zapominajmy również o zaufanym i bezpiecznym połączeniu internetowym. Jeśli już musimy skorzystać z ogólnodostępnego WiFi, to nie logujmy się na nim na stronę banku. Oczywiście nie powinniśmy także ściągać z internetu programów. To do nich mogą być podczepione inne złośliwe oprogramowania, które mogą wyrządzić znaczne szkody.
Jeśli zastosujemy się do powyższych rad to w połączeniu z dobrym i zaufanym programem antywirusowym uda nam się zabezpieczyć komputer przed zainfekowaniem.

admin