Magazyn, a zwłaszcza ten, w którym towarów na półkach jest dużo, musi mieć sprawnie działającą logistykę. Trzeba w stosunkowo krótkim czasie zorganizować miejsce na nowe towary, realizować zamówienia klientów i przeprowadzać inwentaryzację. Bez dobrego oprogramowania nie będzie to możliwe. Jedną z opcji, jakie warto wziąć pod uwagę, jest inwestycja w system ERP.
ERP jest skrótem od angielskiego określenia Enterprise Resources Planning. To specjalistyczne rozwiązanie informatyczne, z którego korzysta się w całym przedsiębiorstwie. Podstawową cechą rozróżniającą system ERP od innych programów komputerowych jest to, że gromadzi dane ze wszystkich komórek firmy i łączy je we wspólną bazę danych. Jego wdrożenie wiąże się z szeregiem zalet. Przyjrzyjmy się więc temu nieco bliżej.
Podstawowe zalety systemów ERP
Decydując się na wdrożenie w firmie systemu ERP, można zadbać o prostszy i szybszy przepływ informacji. Pozwala uniknąć niespójności i rozbieżnościom. Można usprawnić pracę, zwiększyć wydajność, zautomatyzować wiele procesów i zredukować ryzyko błędów. Ponieważ wszystkie dane trafiają do wspólnej bazy, pracownicy różnych działów widzą w czasie rzeczywistym wszystko, co wprowadzono w jednym z nich. Systemy ERP pozwalają na pracę w chmurze, znacząco ułatwiają pracę zdalną, a będąc poza siedzibą firmy, mamy dostęp do tych samych informacji, co w biurze. ERP docenią nie tylko szeregowi pracownicy, ale też analitycy i kadra zarządzająca. Będzie można prześledzić, m.in. to, w jakim kierunku powinien zmierzać rozwój firmy, albo którzy pracownicy zasługują na premię lub awans.
Systemy ERP różnią się między sobą i przed wdrożeniem należałoby się dobrze zastanowić nad potrzebami firmy. Oprogramowanie powinno mieć moduły przydatne w każdym dziale. Musi mieć też wszystkie niezbędne dla pracowników funkcje i być wygodny w użytkowaniu. Przykładem rozwiązań intuicyjnych i pozwalających na rozbudowę nawet podczas użytkowania jest system ERP enova365.Jak może wpłynąć na pracę w magazynie?
System ERP w magazynie – jak to wygląda w praktyce?
Jednym z podstawowych modułów w systemach ERP jest moduł magazynowy. Daje znacznie więcej niż zwykły program magazynowy. Jego wdrożenie nie tylko wpłynie na jakość pracy w magazynie, ale też pozwoli zachować porządek. Pracownicy będą mieli przejrzyste informacje na temat tego, kiedy i jakie towary będą dostarczone, gdzie poszczególne produkty znajdują się na półkach i gdzie jest miejsce na nowe towary. Od razu, kiedy tylko handlowiec lub klient złoży zamówienie, pracownicy magazynu widzą je na ekranie komputera, więc mogą przystąpić do jego kompletowania.
Produkty mogą mieć w systemie różne oznaczenia. Może znaleźć się informacja o tym, że są na wyczerpaniu i trzeba przygotować zamówienie. Część z nich może być oznaczona jako zarezerwowana lub uszkodzona. Dysponując systemem ERP, da się łatwiej zarządzać i kontrolować łańcuch dostaw. Istotną opcją jest możliwość generowania raportów i zestawień. Przydaje się to m.in. wtedy, kiedy trzeba będzie wykonać inwentaryzację i zweryfikować stany magazynowe.