Co to jest data science i uczenie maszynowe?

W ostatnich latach coraz głośniej robi się wokół tematu sztucznej inteligencji i data science, do świadomości przeciętnego Kowalskiego trafiają takie hasła jak Big Data czy Data Science. Jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z czym związane są dane hasła i jak należy je rozumieć.

Data, czyli dane

W związku z tym powyższe hasła najprościej można przetłumaczyć jako duże dane oraz nauka o danych. A co to ma wspólnego ze sztuczną inteligencją – mógłby spytać błyskotliwy czytelnik. Otóż sporo, sztuczna inteligencja czy maszyny uczące się w dużej mierze opierają się na statystyce i analizie danych. W dzisiejszym świecie natomiast mamy coraz więcej danych, a z roku na rok ich ilość wzrasta, a więc znaczenie analizy danych również będzie rosło.

Sztuczna inteligencja, czyli przyszłość

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić inteligentną rozmowę człowieka z maszyną. W dzisiejszych czasach takie sytuacje nie pojawiają się już jedynie na dużym ekranie w filmach science-fiction. W internecie można znaleźć sporo filmików pokazujących chociażby produkty takich koncernów jak Google, dzięki którym można wdrożyć inteligentną sekretarkę do obsługi swojej firmy… i pojawiają się już realne przykłady tego zastosowania, chociażby podczas zamawiania pizzy można rozmawiać z maszyną a nie człowiekiem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przykładów można mnożyć mnóstwo, choć prawdą jest też, że dużo bardziej rozwinięte tego typu usługi są na rynku angielskojęzycznym. Jedynie kwestią czasu jest natomiast przyjęcie się tego rozwiązania w innych językach, również polskim.

Autonomiczne samochody

Kolejnym z wielu tak fascynujących jak i przerażających zastosowań Data Science są autonomiczne samochody. Widok jadącego samochodu bez człowieka za kierownicą budzi u nas przerażenie, natomiast w Stanach Zjednoczonych już pojawiły się pierwsze próby wdrożenia takich pojazdów. Oczywistym postępem technologicznym byłoby wprowadzenie takich maszyn do życia codziennego. Można sobie wyobrazić chociażby zamawianie taksówki, która przyjedzie i zawiezie nas na miejsce, a jednocześnie zamawianie tego pojazdu jak i sam proces jego prowadzenia byłby zautomatyzowany. Oprócz taksówkarzy, także wiele innych zawodów w przyszłości może być zagrożonych wyginięciem poprzez szybki rozwój sztucznej inteligencji.

Data Science – Szansa czy zagrożenie?

Ludzie jednak dosyć szybko przystosowują się do panujących warunków, tak samo jak przystosowali się do pojawienia się maszyn rolniczych tak również przystosują się do kolejnego poziomu automatyzacji. Większym zagrożeniem niż praca jest natomiast możliwość utraty życia w przypadku błędów maszyn. Nietrudno sobie wyobrazić źle zaprogramowane samochody, które stwarzają zagrożenie na ulicach czy zautomatyzowaną broń, która sama podejmuje decyzje optymalizując straty przeciwnika. Zadaniem człowieka jako istoty ludzkiej na najbliższej dziesiątki lat jest uczynienie wszelkich starań, aby panować nad rozwojem technologicznym. W przeciwnym razie obrazy rodem z matrixa mogą stać się bardziej rzeczywiste niż jesteśmy sobie teraz w stanie w tej chwili wyobrazić.

admin