Rodzaje SSL – sprawdź, który certyfikat wybrać

Certyfikat SSL to dziś już niemal standard. Takie szyfrowanie chroni wiele stron internetowych. Na rynku można znaleźć różne rodzaje SSL. W naszym artykule je przybliżamy i podpowiadamy, który certyfikat wybrać.

Na początek warto wyjaśnić, że SSL jest technologią, która pozwala bezpiecznie wymieniać dane między przeglądarką internetową a serwerem. Poza względami bezpieczeństwa certyfikat SSL ułatwia wypełnienie wymagań RODO (szyfrowanie danych) i wspiera witrynę marketingowo (ułatwia budowanie zaufania, wspiera działania SEO). 

Certyfikat DV

Najprostszy sposób zabezpieczenia strony internetowej to certyfikat SSL DV, czyli Domain Validation. Taki certyfikat można otrzymać bardzo szybko, ponieważ jest wydawany jedynie po sprawdzeniu własności domeny, jaką ma chronić. To również najpopularniejszy certyfikat. Właściwie można go otrzymać w kilka minut. Certyfikat DV jest dobrym wyborem w przypadku prostych stron internetowych, które nie zbierają dużo danych. Przeglądarki internetowe bez problemu akceptują takie certyfikaty (np. Chrome) i nie wyświetlają komunikatu, że dana strona jest niezabezpieczona.

Certyfikat OV

Wyższy poziom zabezpieczeń to certyfikat SSL OV, czyli Organization Validation. Tym razem cały proces jest nieco dłuższy, ponieważ weryfikacja jest bardziej skomplikowana. W tym przypadku certyfikat OV wymaga sprawdzenia nie tylko właściciela domeny, ale i organizacji, która wystąpiła o wystawienie zabezpieczenia. Po taki certyfikat powinny sięgnąć bardziej rozbudowane strony internetowe, portale, sklepy i wszystkie witryny, które przetwarzają dużo danych użytkowników.

Certyfikat EV

Najwyższy standard uwierzytelniania zapewnia certyfikat SSL EV, a więc Extended Validation. To jednocześnie najdłuższy i najbardziej złożony proces wydawania certyfikatu. Zarówno właściciel domeny, jak i firma są dokładnie sprawdzane, również telefonicznie, a do tego muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty podmiotowi wystawiającemu taki certyfikat. Adres strony tak zabezpieczonej podświetlany jest na zielono, pojawi się nazwa właściciela strony www oraz podmiotu wystawiającego certyfikat. Dzięki temu znacznie wzrasta zaufanie do witryny. Certyfikat EV wybierają przede wszystkim banki, inne instytucje finansowe, największe portale i te serwisy, dla których bardzo ważne jest budowanie zaufania do swojej witryny. 

Na jaki rodzaj certyfikatu SSL postawić? Wybór powinien zostać dokonany po dokładnej analizie potrzeb. Oczywiście im wyższy standard uwierzytelniania, tym lepiej, ale nie w każdym przypadku trzeba od razu wybierać certyfikat EV.

admin