Tworzenie stron internetowych – na co zwracać uwagę?

Dzisiejszy świat różni się od tego, który znaliśmy kilkanaście lat temu. Widać to szczególnie w postępującej technologii oraz dostępie do coraz szybszego internetu. Jak grzyby po deszczu powstają nowe blogi, portale i sklepy przynoszące spore dochody. W niniejszym artykule wyjaśnimy, co jest najważniejsze w procesie, jakim jest tworzenie stron internetowych. O czym należy pamiętać, aby osiągnąć sukces i zainteresować internautów?

Co to jest strona internetowa?

Zanim przedstawimy najbardziej istotne aspekty związane z samym projektowaniem, najpierw podamy definicję strony internetowej (zwanej także stroną www). Pojęcie to oznacza dokument (zawierający treść i obrazy), który jest tworzony w jednym z wielu języków programowanie (m.in. HTML5, Java Script czy CSS3), a następnie udostępniony (zapisywany) w sieci za pomocą danego serwera. Strona taka pobierana jest przez hosty i użytkownicy mogą ją wyświetlać i otwierać dzięki przeglądarce (np. Mozilli Firefox, Google Chrome albo Operze).

Tworzenie stron internetowych – funkcjonalność

Wiemy już, czym jest strona www. Pora teraz przejść do procesu jej projektowania. Nie będziemy jednak krok po kroku opisywać jak wygląda samo programowanie. Tę kwestię najlepiej wyjaśnią kursy w formie materiałów filmowych lub poradników pdf, które łatwo można znaleźć w Internecie. Skupimy się natomiast na wskazówkach, jakie warto przestrzegać podczas tworzenia strony internetowej.

Po pierwsze trzeba wybrać, w jakim systemie chcemy ją zaprojektować. Tutaj sprawdzi się chociażby CMS, a konkretniej WordPress, bo pozwala on na łatwe tworzenie całego serwisu i jego rozbudowę. Po drugie ważnym zadaniem jest określenie celu powstania naszej witryny. Kiedy ustalimy jej przeznaczenie, to również będziemy pewni, do jakiej grupy docelowej jest ona skierowana. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, a strona ma być sklepem online oferującym produkty z konkretnej branży. Należy także zwrócić uwagę na to, aby witryna była w pełni funkcjonalna. Musimy więc dobrze ją skonstruować. W taki sposób, by okazała się intuicyjna dla użytkowników i działała bez problemów. Wówczas jej wizerunek będzie pozytywny, marka stanie się szybko rozpoznawalna, a nowych klientów. Więcej o tworzeniu stron internetowych znajdziesz na studiograficzneam.pl.

Pozycjonowanie stron

Okazuje się jednak, że powyższe porady mogą być niewystarczające. Jeżeli stworzona strona faktycznie ma przyciągnąć internautów, trzeba jeszcze podjąć inne działanie. Jakie? Chodzi głównie o to, aby wypromować stronę poprzez zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego konieczne jest pozycjonowanie stron w danej wyszukiwarce internetowej. Dzięki takiej czynności po wpisaniu dowolnej frazy, otrzymuje się listę portali, które będą uznane jako najlepiej pasujące do podanego, kluczowego hasła.

admin