Typy robotów przemysłowych – jaki typ będzie odpowiedni do Twojej branży?

Typy robotów przemysłowych to niezwykle obszerny temat. Możemy podzielić maszyny ze względu na masę różnych cech, specyfikacji czy przeznaczenia. Ciężko wybrać więc jedną, najważniejszą grupę robotów przemysłowych. Jak więc wybrać maszynę, która będzie spełniała swoją rolę i dopasuje się do potrzeb danej branży? Spośród szeregu różnych opcji możemy skupić się na dość ogólnej i konkretnej grupie, która odpowiednio pokaże nam, jak wyglądają typy robotów przemysłowych. Na tej podstawie łatwo będzie zdecydować, co będzie sprawdzać się w danej branży.

 Roboty przemysłowe przegubowe 

Pierwszym typem robotów przemysłowych są te przegubowe. Należą one do najpopularniejszych modeli. Robot posiada przegub umożliwiający mu swobodne poruszanie się, a także 6 osi obrotu. Jego udźwig można dostosować do danej pracy. Maksymalnie podniesie około 2 ton. Służy do spawania, paletyzacji oraz malowania. 

Roboty przemysłowe kartezjańskie 

Te roboty przemysłowe umożliwiają pakowanie oraz przenoszenie różnych ładunków na różne odległości. Nazwa „kartezjańskie” właśnie do tego się odnosi. Roboty mają możliwość poruszania się do przodu, do tyłu, na boki oraz do góry i w dół. 

 Roboty przemysłowe SCARA

Są one podobne do zwykłych robotów przegubowych, jednak posiadają aż dwa przeguby. Dodatkowo mogą one obracać się nawet o 360 stopni. Dodatkowo roboty te wyposaża się w ramię, które porusza się góra-dół. Umożliwiają podnoszenie i odkładanie ładunku w różne miejsca. 

 Roboty przemysłowe delta 

Te roboty przemysłowe pozwalają na prace wysoko przy suficie. Maszyna posiada bazę oraz ramiona, zwykle jest ich około 6. Umożliwiają prace montażowe na suficie. 

Roboty przemysłowe cylindryczne 

Robot pracuje w przypominającej wydrążony cylinder przestrzeni. Posiada ramie umiejscowione w pionowej osi do podłoża. Porusza się ono w górę i w dół. Dodatkowo robot wyposażony jest w chwytak. 

Roboty przemysłowe sferyczne 

Ostatni typ robotów także swoją nazwę zawdzięcza przestrzeni roboczej. Jest on bowiem umiejscowiony na ściętej sferze. Rama robota operuje ruchem góra-dół poprzez wychylanie. 

Typy robotów przemysłowych – wybierz odpowiedni dla swojej firmy

Roboty przemysłowe są niezwykle użyteczne. Pozwalają na pracę w różnych warunkach i przy różnych zadaniach. Jak widać jest ich naprawdę wiele. Dlatego możemy wybrać model idealnie dostosowany do wymagań danej firmy. Wybór odpowiedniego sprzętu przemysłowego zapewni efektywność i ciągłość pracy bez niespodziewanych awarii. Decyzja powinna więc zostać podjęta pod dokładnym researchu i rozpoznaniu dostępnych opcji. Jeśli nie wiesz do końca, jaki robot przemysłowy powinien zagościć w Twoim przedsiębiorstwie, to możesz poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Z pewnością doradzą i pomogą zakupić najlepszy sprzęt. 

admin