Czym jest czytnik RSS?

Czytnik RSS to inaczej czytnik kanałów, dokładnie kanałów RSS-Atomów. Jest to metoda czytania informacji bez zbędnego przeszukiwania portali internetowych, gdyż uzyskujemy tylko konkretne wiadomości, bez niepotrzebnej szaty graficznej poszczególnych stron internetowych, czy reklam.

Czym jest Kanał RSS?

logo rss

Czym jest RSS oraz kanał? RSS to rodzina języków znacznikowych służąca do przesyłania nagłówków postów, a sam kanał to format danych z interesującymi subskrybenta, często aktualizowanymi informacjami. Subskrypcji dokonuje się po przez czytnik. Obecnie RSS ma zastąpić Atom, czyli dokładniejsza i lepsza wersja kanałów informacyjnych.


Agregat (czytnik) może być programem lub stroną internetową. Pozwala on na śledzenie interesujących nas wiadomości z wielu źródeł oraz ma możliwość wyświetlania pełnych stron internetowych w swoim interfejsie. Czytnik ma również inne funkcje. Wspomniana wcześniej subskrypcja pozwala na wczytywanie tylko wybranych przez nas kanałów, a co więcej nasze wybory 
mogą zostać skategoryzowane. Mamy możliwość wyszukiwania słów kluczy, a informacje są na bieżąco aktualizowane.

Programy do odczytu kanału RSS

Na dzień dzisiejszy dostępnych jest wiele programów, czy stron umożliwiających odczyt kanałów. Jednym z najpopularniejszych i najpowszechniejszych czytników rss był Google Reader, który został wyłączony w lipcu 2013 roku, gdyż producent zrezygnował z dalszego rozwoju, nie widząc w tym przyszłości. To wydarzenie otworzyło drzwi innym firmom, i na rynku pojawiło się mnóstwo nowych alternatyw. Istniejące już czytniki zaczęły się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Minęło już 5 lat od zamknięcia agregatu firmy Google, która przewidywała upadek tego rodzaju odczytu informacji. Jak widać użytkowników i subskrybentów nie brakuje.  Obecnie do najpopularniejszych czytników należy Feedly, który ma swoją wersje przeglądarkową, jak i w formie aplikacji, FeedReader, posiadający bardzo prosty interfejs. Również NetVibes, który jest godny polecenia w swojej darmowej wersji oraz w wersji premium.

Rozwój czytników RSS

Dziś, dzięki wciąż rozwijającej się technologii, mamy możliwość korzystania z czytników wszędzie, na każdym urządzeniu mobilnym. Producenci oferują szeroką skalę możliwości, sprawiając, że czytniki RSS są wciąż użytkowane i potrzebne, a codzienne czytanie wiadomości jest szybkie i proste.

admin