Różnorodne złącza i wtyczki, które mogą być przydatne podczas projektowania układów elektronicznych

Korzystając z elektroniki, wszyscy cierpimy z powodu jednego, wspólnego problemu, od którego dosłownie nie daje się uwolnić: kable i przewody zajmują naprawdę istotną część miejsca w domu lub w miejscu pracy. Jednocześnie jednak sam ten fakt pokazuje już, jak ważne jest dobranie odpowiednich wtyczek i złączy podczas projektowania własnych układów.

Dlaczego należy szczególnie zadbać o dobry dobór wtyczek i złącz?

Wtyczki i złącza są nam niezbędne do łączenia ze sobą poszczególnych elementów sieci elektronicznej. Za przykład możemy wziąć choćby komputer, który wymaga połączenia z tak ważnymi elementami jak klawiatura, mysz, głośniki i monitor. Każde z tych urządzeń wejścia lub wyjścia jest wyposażone w konkretny rodzaj złącza, a pasujący do nich kabel pozwala na przesyłanie sygnału analogowego lub cyfrowego.

Właściwy dobór złączy i wtyczek decyduje w tym przypadku między innymi o tym, jakiego rodzaju sygnał może być przesyłany. To z kolei pociąga za sobą takie cechy tego sygnału jak jego jakość i szybkość. Warto rozpatrzyć to na konkretnym przykładzie. Działające na zasadzie analogowej sygnały zazwyczaj są wolniejsze i zwiększają szansę na utratę danych, ze względu na konieczność ich wielokrotnego przetwarzania. Z kolei cyfrowe sygnały są szybsze, wydajniejsze i mniej stratne.

Złącza BNC

Jednym z przykładów popularnie wykorzystywanych złącz mogą być złącza BNC, które pozwalają na łączenie przewodów koncentrycznych, przesyłających sygnał o wysokiej częstotliwości. Są bardzo rozpowszechnione właśnie w sieciach komputerowych, ale także do przesyłania sygnałów telewizyjnych lub w różnorodnych aparaturach pomiarowych. Nic więc dziwnego, że mogą być istotne również podczas projektowania twojej własnej sieci. Ich bardzo ważną cechą jest między innymi wysoka odporność na zakłócenia.

Złącza D-SUB

Złącza D-SUB swoją nazwę wzięły od charakterystycznego wyglądu, przypominającego tę literę. Z początku dedykowane były przesyłaniu sygnału analogowego i często kojarzone są z charakterystyczną budową wielopinową i ustawieniem pinów lub gniazd w długie rzędy. Ich przykładem może być między innymi wtyczka VGA.

Złącza innych typów

Niezwykle cenionym obecnie rozwiązaniem, które pozwala na transfer sygnału cyfrowego (w niektórych przypadkach także analogowego), jest obecnie złącze typu DVI, HDMI czy też display port. To one królują obecnie w sieciach komputerowych, a konkretny typ złącza odpowiada za to, jakiego rodzaju sygnał możemy przesyłać i odbierać.

admin