Outsourcing programistów z software house – najczęstsze błędy

Zapotrzebowanie na programistów jest większe niż obecnie większe niż kiedykolwiek w przeszłości. Firmy na całym świecie mają poważne problemy ze znalezieniem odpowiednio przygotowanych pracowników. A jeżeli już ich zrekrutują mają problemy z ich utrzymaniem. W efekcie wiele stanowisk programistów pozostaje nieobsadzonych.

Jednym z rozwiązań jest outsourcing pracowników z firm programistycznych. Jest to stosunkowo prosta metoda pozyskania kompetentnych i doświadczonych programistów. Jednak nawet w tym przypadku łatwo popełnić błąd skutkujący brakiem oczekiwanych efektów. Jakie są najważniejsze z błędów?

Opieranie decyzji na cenniku software house

Wprawdzie outsourcing programistów z software house jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym, ale nie oszukujmy się, jest także rozwiązaniem drogim. Czasowy wynajem doświadczonego programisty musi kosztować i często nie są to małe koszty.

Dlatego wiele firm opiera swoje decyzje w tym obszarze wyłącznie na kosztach. Nie zwraca uwagi ani na liczbę programistów jakich powinno wynająć z firmy programistycznej, ani na ich kompetencje i doświadczenia. W efekcie buduje zbyt małe zespoły specjalistów i dodatkowo takie, których umiejętności nie pozwalają na skuteczną i terminową realizację projektu. Tymczasem warto zainwestować większe środki, aby wyeliminować ryzyko błędów w produkcji oprogramowania i opóźnień, które mogą negatywnie wpływać na postawione sobie cele biznesowe. W ostatecznym rozrachunku większe wydatki mogą przynieść więcej korzyści niż potencjalne oszczędności. 

Decyzje oparte tylko na doświadczeniu firmy programistycznej

Współpraca z doświadczoną firmą programistyczną jest kusząca. Gracze, którzy obecni są na rynku wiele lat są na bieżąco z nowościami technologicznymi, realizowali i realizują bardzo ambitne projekty i wreszcie stoją za sukcesami wielu firm. Patrząc na kontrakt outsourcingowy tylko z perspektywy doświadczenia software house powoduje, że wybór doświadczonego partnera wydaje się najlepszym. ale czy na pewno prawda?

Okazuj się, że doświadczenie to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kontrahenta. Koncentracja wyłącznie na tym kryterium jest poważnym błędem. Powoduje automatyczne odrzucenie wielu nowych firm założonych przez zdolnych i perspektywicznych programistów.

Podobnie jak w przypadku ceny, doświadczenie nie może być czynnikiem decydującym. Wiedza techniczna, etyka pracy, łatwość komunikacji, kreatywność i niezawodność – istnieje co najmniej tuzin innych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas procesu selekcji. Doświadczenie to tylko ułamek potencjału. I warto o tym pamiętać przy wyborze software house-u, z którym rozpoczniemy współpracę.

Jaki software house wybrać do outsourcingu programistów?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Od oczekiwań firmy dotyczących jakości i złożoności oprogramowania, od terminu realizacji projektu i oczywiście od możliwości finansowych. Jednak na pewno nie warto powielać błędów firm, które przez nieodpowiedni dobór partnera technologicznego nie odniosły sukcesu, a dla wielu z nich przygoda biznesowa zakończyła się na produkcji oprogramowania. I to pomimo doskonałych perspektyw.

admin