Jakie żelazko najlepiej prasuje?

Trzeba przyznać, że dla wielu osób prasowanie to nie jest najłatwiejsza i najprzyjemniejsza czynność w domu. Choć to prosty obowiązek, warto wybrać też odpowiedni sprzęt. To właśnie od niego zależy skuteczność. Jakie żelazko najlepiej prasuje? Przeglądamy urządzenia dostępne na rynku.

Żelazko parowe – najpopularniejsze na rynku

Żelazka parowe to te, które są nam najbardziej znane. Wyposażone są w drobny zbiornik, który uzupełnia się wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury, tworzy się para, która ułatwia prostowanie zniekształceń na ubraniach. Nie trzeba oczywiście z niej korzystać przez cały czas, można ją wyłączyć albo regulować natężenie. Wszystko to zależy od konkretnego modelu. Najlepiej zdecydować się na optymalną wartość 45 g generowania pary na minutę.

W ofercie sklepów jest wiele rodzajów żelazek parowych. Różnią się one mocą, która ma wpływ na wydajność oraz pobór energii w gospodarstwie domowym. Ponadto trzeba zdecydować się na jedną ze stóp żelazka. Dobrze nagrzewa się aluminium, która coraz częściej jest pokryta materiałem, który nie przywiera do tkanin. Tym samym nie niszczy jej. Na powierzchni można znaleźć po latach niewielkie zarysowania. Drugim rodzajem jest stopa ceramiczna, która wyróżnia się bardzo dobrym poślizgiem. Trzeba jednak uważać na czyszczenie, bo to bardzo delikatny materiał.

Rzadko, ale producenci stosują także powłokę teflonową. To również delikatny materiał, jednak nie pozostawia nieestetycznych śladów na ubraniach. Stopy mogą być również szklane, co często występuje w modelach z wyższej półki.

Zamiast tradycyjnego zasilania, możesz zdecydować się na żelazka bezprzewodowe. Nagrzewają się pod wpływem specjalnej podstawki, dlatego będą konieczne przerwy w prasowaniu, jeśli masz sporo ubrań.

Żelazka z generatorem pary

Większa konstrukcja z dużym zbiornikiem na wodę i duże natężenie pary – tym charakteryzuje się właśnie żelazko z generatorem. Cała obudowa zajmuje sporo miejsca, jednak prasowanie jest znacznie szybsze i skuteczniejsze. Ten model wyróżnia się większym uderzeniem pary, a zbiornik jest naprawdę spory. Tego typu urządzenie sprawdzi się do intensywnej pracy. Ubrania można prasować tylko na jednej stronie, a Ty nie musisz martwić się o uszkodzenie materiałów. Choć nie są to poręczne urządzenia, charakteryzują się wydajnością. Tego typu modele mogą jednak kosztować więcej niż klasyczne żelazka. Jeśli jednak chcesz wyposażyć dom w profesjonalny sprzęt, pożyczka przez Internet pomoże Ci finansowo.

Żelazka parowe w mniejszym wydaniu

Na rynku są też takie urządzenia, które generują dużą ilość pary, w porównaniu z tradycyjnymi żelazkami. Generator jednak nie jest umieszczony na zewnątrz, dlatego ich konstrukcja jest o wiele mniejsza. Silnik jest wbudowany w urządzenie. Zajmuje mniej miejsca niż sprzęt z generatorem zewnętrznym, jednak trzeba częściej uzupełniać wodę, aby cieszyć się z wydajności. Charakteryzują się też większym ciężarem. Często można wykorzystywać te urządzenia do lekkiego odświeżenia ubrań, stosując je pionowo. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego mogą być dobrą alternatywą dla klasycznych żelazek.

admin