Jaki procesor AMD wybrać?

Komputery PC cały czas są bardzo popularne, dlatego też wielu z nas nie decyduje się na zakup, lecz jego samodzielne złożenie. Już na samym początku musimy wybrać kilka podzespołów niezbędnych do funkcjonowania naszego komputera. Najważniejszym z nich jest procesor. Warto zdecydować się na procesor AMD, którego osiągi względem ceny są jednymi z najlepszych.

W tym artykule dowiesz się czym jest procesor AMD i na jaki się zdecydować, kiedy głównym kryterium jest cena.

Czym jest procesor AMD?

Procesor, jest to jeden z podzespołów komputera, który można określić jako ‘mózg’ maszyny. To w nim wykonywane są wszystkie obliczenia potrzebne do właściwego działania naszego urządzenia. 

Procesory firmy AMD, jest jednymi z lepszych dostępnych na rynku. Przodują one nie tylko pod względem cenowym, ale również pod względem wydajnościowym. Decydując się na procesor AMD, nie zawsze jednak warto zdecydować się na ten najnowszy. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, to częstotliwość taktowania procesora. Oznacza to częstotliwość wykonywania obliczeń przez ten podzespół. Kolejnym wskaźnikiem, który należałoby wziąć pod uwagę, to ilość rdzeni procesora. Można je określić, jako wirtualny podział na mniejsze części, które pozwalają na wykonywanie kilku działań równolegle.

Ceny procesorów AMD

Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujemy. Ceny procesorów oscylują między 75 zł a 37 000 zł. Jak możemy zauważyć przedział cenowy jest bardzo szeroki. Jednak możemy znaleźć je na większych lub mniejszych promocjach, które warto co jakiś czas śledzić, np. na stronie https://www.sferis.pl/procesory-2895/amd.

Duża rozbieżność cenowa oznacza, że mogą one spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników jak i tych, którzy podchodzą do sprawy bardziej ekonomicznie.

Podział procesorów AMD ze względu na przedział cenowy:

Procesor AMD do 2000zł

W tym przedziale cenowym możemy sobie pozwolić na procesor AMD Ryzen 5 lub Ryzen 7, z wyższą częstotliwością taktowania oraz większą ilością rdzeni. Możemy również zdecydować się na jeszcze wyższą wersję tj. AMD Ryzen 9, aczkolwiek tylko w wersji o mniejszej wydajności.

Od 2000 zł do 5000 zł

W przypadku budowy komputera personalnego, ceny procesorów powyżej kwoty 5000 zł z całą pewnością będą spełniały nasze oczekiwania. Niezależnie czy tworzymy komputer do gier, nauki, czy do pracy. W tej półce cenowej znajdziemy AMD Ryzen 9 o wysokiej wydajności. Mogą pojawić się również procesory AMD z rodziny EPYC, jednak są one używane głównie w serwerach, aniżeli w komputerach PC.

Zobacz także: https://www.plikus.pl/jak-sprawdzic-temperature-procesora/

admin