Jak prawidłowo podłączyć indukcję?

Płyta indukcyjna jest bezpieczniejszą i estetyczniejszą alternatywą dla tradycyjnej kuchenki gazowej. Ponadto z powodzeniem można zamontować ją na meblach pod zabudowę. Jak wygląda proces podłączenia indukcji? O czym należy pamiętać? Czy montaż płyty można wykonać samodzielnie? Przeczytaj. 

Podłączenie indukcji – czy można wykonać samodzielnie?

W praktyce nie powinno montować się i podłączać indukcji samodzielnie. Zawsze jest to działanie z prądem, dlatego najlepiej wynająć profesjonalnego elektryka – zwłaszcza jeśli nie mamy pojęcia o tej dziedzinie. Jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa, ale i dla samego sprzętu, który przez nieprawidłowe podłączenie może ulec awarii lub całkowitemu zniszczeniu. 

Dlatego też podłączenie indukcji należy zlecić:

  • elektrykowi, 
  • osobie wykwalifikowanej pod branżę elektryczną, 
  • osobie z uprawnieniami. 

Samodzielne podłączenie indukcji

Osoby, które dość dobrze znają się na elektryce, mogą w swoim domu samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną. Przed rozpoczęciem pracy należy w całym domu wyłączyć dopływ energii elektrycznej. To dlatego, że wiele płyt indukcyjnych jest trójfazowych. 

W ofercie dostępne są płyty indukcyjne jednofazowe (200 V) oraz trójfazowe (400 V). Wybór zasilania odpowiada następnie za sposób podłączenia indukcji. Dlatego przy zakupie, należy zwrócić na to uwagę. 

Podłączenie indukcji jednofazowej

Najprostszy sposób podłączenia indukcji, czyli jednofazowy 200 V. Montuje się ją do tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Większość modeli płyt indukcyjnych ma zwykłą wtyczkę, którą wystarczy podłączyć. Jednak nie zawsze mamy do czynienia z takim udogodnieniem. Wtedy kuchenka indukcyjna wyposażona jest w trzy kable, które trzeba podłączyć we wskazane miejsce według dołączonej instrukcji. Niepoprawne połączenie kabli i następnie włączenie indukcji może skutkować jej uszkodzeniem. 

Podłączenie indukcji trójfazowej

Jest zdecydowanie trudniejsze i wymaga schematu, który dołączony jest do płyty. W tym wariancie należy poprawnie podłączyć kable zasilania przewodu neutralnego i uziemienia. Trzeba pamiętać, że każda kuchenka jest inna, dlatego schemat podłączenia indukcji jednego modelu, nie musi sprawdzić się w innym. Z tego względu tak ważne jest postępowanie krok po kroku, według tego, co mamy napisane w instrukcji. 

Na koniec poprawność wykonania podłączenia zasilania należy sprawdzić przy pomocy miernika elektrycznego. 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.