Jak podkręcić procesor: przewodnik krok po kroku

‍Podkręcanie procesora to jedna z technik, której entuzjaści komputerowi używają do zwiększenia wydajności swojego sprzętu. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby nie narazić swojego sprzętu na uszkodzenia. Ten przewodnik pokaże Ci jak podkręcić procesor swojego komputera.

 • Na czym polega podkręcanie procesora?
 • Podstawy podkręcania
 • Przygotowanie
 • Jak podkręcić procesor Intel
 • Podkręcanie procesora AMD
 • Testy obciążeniowe

Na czym polega podkręcanie procesora?

Podkręcanie polega na zwiększaniu taktowania procesora powyżej wartości fabrycznych. Proces ten pozwala na zwiększenie wydajności komputera, ale niesie za sobą pewne ryzyko. Nieprawidłowe podkręcanie może prowadzić do przegrzewania się procesora, awarii systemu lub nawet trwałego uszkodzenia sprzętu.

Podstawy podkręcania

Podkręcanie procesora wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów:

 1. Typ procesora: Każdy procesor podkręca się inaczej. Warto zatem zapoznać się z specyfikacją swojego procesora.
 2. Chłodzenie: Podkręcanie procesora może prowadzić do zwiększenia temperatury pracy. W związku z tym ważne jest, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie.
 3. Zasilanie: Podkręcanie procesora zwiększa zapotrzebowanie na moc. Musisz więc upewnić się, że Twoje zasilanie jest wystarczająco mocne.

Przygotowanie

Zanim przystąpisz do podkręcania procesora, musisz wykonać kilka kroków przygotowawczych:

 1. Sprawdź temperaturę procesora: Możesz to zrobić za pomocą aplikacji do monitorowania temperatury, takiej jak HWMonitor.
 2. Sprawdź zasilanie: Upewnij się, że Twoje zasilanie jest wystarczająco mocne, aby obsłużyć podkręcony procesor.
 3. Ustal wydajność bazową: Wykonaj test wydajności na swoim procesorze przed podkręceniem, aby mieć punkt odniesienia.

Jak podkręcić procesor Intel

Overclocking procesorów Intel jest możliwy tylko na modelach z odblokowanym mnożnikiem (oznaczonym literą K). Wymagana jest również płyta główna z chipsetem serii Z.

Za pomocą programu Intel Extreme Tuning Utility (XTU) możemy zacząć proces podkręcania. Oto jak podkręcić procesor Intel:

 1. Zwiększenie mocy: W zakładce Advanced Tuning programu XTU zwiększ wartość Turbo Boost Power Max i Turbo Boost Short Power Max.
 2. Zwiększanie mnożnika: W zakładce Basic Tuning zwiększ wartość mnożnika o 1. Pozwoli to na zwiększenie taktowania procesora o 100 MHz.
 3. Testowanie stabilności procesora: Po zatwierdzeniu zmian uruchom ponownie benchmark, aby sprawdzić stabilność procesora.

Podkręcanie procesora AMD

Podkręcanie procesorów AMD Ryzen jest możliwe na płytach głównych z chipsetami B350, B450, X370 i X470 za pomocą programu AMD Ryzen Master Utility.

Proces podkręcania jest podobny do tego w przypadku procesorów Intel:

 1. Ustalenie taktowania rdzeni: W zakładce Creator Mode programu AMD Ryzen Master ustal wartość taktowania rdzeni.
 2. Zwiększenie taktowania: Zwiększ wartość taktowania o 100 MHz i uruchom benchmark, aby sprawdzić stabilność systemu.

Testy obciążeniowe

Po zakończeniu procesu podkręcania, przeprowadź testy obciążeniowe, aby sprawdzić, czy ustalone parametry pracy procesora są stabilne. Możesz do tego użyć wymagających gier, programów takich jak Lynx AVX, czy popularnych benchmarków, takich jak 3DMark, PCMark, Cinebench, Unigine Heaven lub Valley.

Podsumowanie

Podkręcanie procesora to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Pamiętaj, że każda nieprawidłowość może prowadzić do uszkodzeń sprzętu. Dlatego zawsze należy podchodzić do tego z odpowiednią ostrożnością.

admin