Ile kosztuje komputer gamingowy?

‍Głównym pytaniem, które zadaje sobie każdy gracz, zanim zdecyduje się na zakup komputera do gier, jest „Ile to kosztuje?” Odpowiedź na to pytanie jest jednak skomplikowana i zależy od wielu czynników. W tym artykule postaramy się dostarczyć Ci odpowiedzi na pytanie Ile kosztuje komputer gamingowy?

  • Ile kosztuje komputer gamingowy – od czego zależy koszt?
  • Koszty kart graficznych
  • Procesory i ich wpływ na koszty
  • Pamięć RAM a koszty
  • Płyta główna i jej wpływ na koszty
  • Koszt zasilacza
  • Obudowa i koszty
  • Dysk twardy i koszty
  • Karta graficzna a koszty

1. Ile kosztuje komputer gamingowy – od czego zależy koszt?

Koszt zakupu komputera do gier zależy od wielu czynników, takich jak: wydajność, jakość komponentów, marka, a także twoje indywidualne preferencje. W poniższym artykule postaramy się dokonać szczegółowej analizy kosztów związanych z budową komputera do gier.

2. Koszty kart graficznych

Kiedy mówimy o grach komputerowych, jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na wydajność, jest karta graficzna. W ostatnich miesiącach ceny kart graficznych gwałtownie wzrosły, co wpłynęło na koszty budowy komputera. Na przykład, za model referencyjny RTX 3080 musisz zapłacić około 3279 zł, a za RTX 3070 – „tylko” 2379 zł.

3. Procesory i ich wpływ na koszty

Procesor to kolejny kluczowy komponent, który wpływa na wydajność komputera do gier. Na rynku dostępne są różne modele, ale najnowsze procesory Intela z 12. generacji są bardzo wydajne. Kupując model i5-12600K, możemy go bez problemu podkręcić do wartości w zakresie 5-5,3 GHz. W przypadku tej jednostki musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 1350 zł.

4. Pamięć RAM a koszty

Pamięć RAM to kolejny ważny element, który wpływa na wydajność komputera do gier. 16 GB pamięci DDR4 taktowanej z prędkością 3600 MHz przy opóźnieniach CL16 lub CL17 kosztuje około 350 zł (lub około 450 zł z podświetlaniem RGB).

5. Płyta główna i jej wpływ na koszty

Płyta główna to element, który łączy wszystkie komponenty komputera. Dobra płyta główna to wydatek rzędu 1100-1300 zł. W przypadku płyt głównych, które wspierają „stary” rodzaj pamięci operacyjnej – DDR4, ceny mogą być nieco niższe.

6. Zasilacz i koszty

Zasilacz to kolejny ważny komponent, który wpływa na koszty. Modele o mocy 650 lub nawet 750W, najlepiej z certyfikatem gwarantującym efektywność na poziomie co najmniej 88% (czyli tzw. bronze), kosztują od 350 do 430 zł.

7. Obudowa i koszty

Obudowa to element, który nie wpływa bezpośrednio na wydajność, ale ma znaczenie dla estetyki i chłodzenia. Ceny różnią się w zależności od marki i modelu, ale możemy założyć, że nie potrzeba tu więcej niż 400 zł.

8. Dysk twardy i koszty

Dysk twardy NVMe na złączu M.2 o pojemności 1 TB kosztuje około 800 zł. Jeśli zdecydujesz się na model na złączu PCI-E 3.0, który jest o połowę wolniejszy, koszty będą niższe i mieszczą się w przedziale 400-550 zł.

9. Karta graficzna a koszty

Karta graficzna to najważniejszy element komputera do gier. Koszt modeli z rodziny RTX 3070 zaczyna się dzisiaj od 3600 zł w sklepie, ale można je dostać nieco taniej na portalach aukcyjnych.

10. Podsumowanie

Podsumowując, koszt budowy bardzo dobrego komputera do gier, zdolnego do grania na najwyższych detalach w 100-120 klatkach i rozdzielczości 1440p, wynosi od 7500 do 8000 zł. Jeśli jednak chciałbyś zbudować topowy zestaw z częściami przeznaczonymi na rynek konsumencki, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 12500 zł.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć ile kosztuje komputer gamingowy. Pamiętaj jednak, że każdy komputer jest inny i ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak wybrane przez Ciebie komponenty, marki, a także od Twoich indywidualnych preferencji.

admin