Historia Internetu – kiedy powstał Internet?

Internet, niezastąpiona platforma wymiany wiedzy, rozrywki i komunikacji, stał się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak powstała ta potężna technologia? Jakie etapy przeszła, zanim stała się tym, czym jest dzisiaj? Przyjrzyjmy się zatem jaka jest historia Internetu, kiedy powstał Internet i jak to wszystko się zaczęło.

  • Kiedy powstał Internet?
  • Historia Internetu i jego rozwoju
  • Kiedy powstał Internet w Polsce?
  • Historia Internetu w Polsce

Kiedy powstał Internet?

Historia Internetu sięga roku 1962. To wtedy powstały pierwsze koncepcje komunikacji sieciowej. Pomysłodawcą był Paul Baran, który przedstawił swoje pomysły dotyczące wytrzymałych transmisji danych. Jego wizja była realizowana na zlecenie amerykańskich sił zbrojnych, które szukały sposobu na stworzenie sieci komunikacyjnej, która przetrwa nawet w przypadku III wojny światowej.

Jednak to, kiedy powstał Internet w formie przypominającej znaną nam dzisiaj, datuje się na 1969 rok, kiedy to w czterech amerykańskich uniwersytetach zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET – bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu. Projekt ten był eksperymentem mającym na celu sprawdzenie, czy możliwe jest stworzenie sieci bez centralnego punktu dowodzenia, który do tej pory był niezbędny do funkcjonowania wszystkich sieci.

Historia Internetu i jego rozwoju

Rozwój Protokołów i Pojęć Kluczowych

Przez kolejne lata, coraz więcej naukowców dołączało do pracy nad projektem. W tym okresie powstały takie pojęcia jak IP i TCP, które w 1983 roku zostały przyjęte jako standardy wojskowe. W tym samym okresie powstało też pojęcie DSN, które było drugim filarem Internetu, wprowadzonym przez Iana Postela.

W 1990 roku, Tim Berners-Lee stworzył podstawy języka HTML, co doprowadziło do powstania pierwszej strony WWW. Powstanie tej strony rozpoczęło niewiarygodny rozwój Internetu, który nadal trwa.

Przeglądarki Internetowe i Bezpieczeństwo Transmisji Danych

Po powstaniu pierwszej strony WWW, informacja o powstaniu pierwszej przeglądarki stron, Mosaic, szybko obiegła świat. Marc Andreessen, współtwórca przeglądarki, założył firmę Netscape Communications, która pozwoliła na przeglądanie stron i stworzyła system przesyłania zaszyfrowanych wiadomości. To otworzyło nowe możliwości komunikacji online, a Internet zaczął rosnąć w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie obserwowano.

Kiedy powstał Internet w Polsce?

Internet dotarł do Polski dopiero na początku lat 90. Symboliczną datą wprowadzenia internetu do Polski jest 17 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązał łączność z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Wielomiesięczna współpraca między Pietrakiem a Krzysztofem Hellerem doprowadziła do oficjalnego podłączenia Polski do Internetu 20 grudnia 1991 roku. Jeśli więc ktoś zapyta – kiedy powstał Internet w Polsce, to odpowiedzią jest rok 1991. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że właściwie było to tylko wprowadzenie Internetu do naszego kraju.

Historia Internetu w Polsce

  • W 1991 roku, przy Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczęła działalność NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), pierwszy polski operator internetowy.
  • W 1992 roku, Telekomunikacja Polska uruchomiła POLPAK, pierwszą polską sieć pakietową, opartą na protokole X.25 ISPP.
  • W tym samym okresie, uruchomiono BBS Maloka, komputer umożliwiający użytkownikom łączenie się z nim i korzystanie z zgromadzonych na nim informacji. Maloka oferowała typowe dla BBS-ów usługi, ale także umożliwiała Polakom połączenie z Internetem z prędkością 9,6 kb/s.
  • W 1996 roku, Telekomunikacja Polska udostępniła dostęp do Internetu wszystkim swoim abonentom, co spowodowało ogromny wzrost zainteresowania Internetem.
  • Tego samego roku, firma Polbox wprowadziła darmowe konta e-mail, a także powstał portal Onet.pl.
  • W latach 1999-2000 nastąpił rozkwit nowych serwisów WWW, portali i wortalów.

Era Web 2.0

Obecnie, Internet nadal prężnie się rozwija. Od kilku lat obserwujemy fenomen związany z tzw. Web 2.0. Internet przybrał nową formę, w której główną rolę odgrywa wideo (np. YouTube) i social media.

Podsumowując, historia internetu to fascynujący proces ewolucji, który trwa nadal. Od początkowych koncepcji sieci bez centralnego punktu dowodzenia, poprzez powstanie pierwszych protokołów komunikacyjnych, aż po era Web 2.0 – Internet stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Możemy tylko spekulować, co przyniesie nam przyszłość w tej dziedzinie.

admin