Gdzie znajduje zastosowanie technologia RFID?

Technologia RFID umożliwia identyfikację obiektów za pomocą fal radiowych. Specjalne znaczniki zawierające dane mocuje się do przedmiotów, a zawarte w nich informacje można szybko odczytać, wykorzystując do tego czytnik RFID. Ten system zyskuje coraz większą popularność ze względu szybkość działania i wygodny odczyt.

Usprawnienie procesów logistycznych

Rozwinięte przedsiębiorstwa nieprzerwanie skupiają się na poprawie wydajności realizowanych procesów logistycznych. Zastosowanie nowoczesnej technologii, takiej jak RFID, często jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Produkty okleja się etykietami ze znacznikami, a każda bramka umieszczona przy wjeździe do magazynu wyposażona jest w czytnik RFID. Urządzenie skanuje wszystkie palety i paczki przekraczające progi budynku, co pozwala na automatyczną identyfikację towarów. Nie ma potrzeby otwierania opakowań zbiorczych, ponieważ fale radiowe przenikają przez wiele rodzajów przesłon.

Nieoceniona pomoc sektora detalicznego

Przedsiębiorstwa branży retail bardzo często posiłkują się technologią RFID. Każdy towar znajdujący się w salonie sprzedaży oraz na zapleczu ma przymocowany znacznik z danymi. Dzięki temu oznakowaniu łatwo jest zlokalizować konkretny produkt. To dobre narzędzie do badania zachowań klientów oraz przemieszczania się asortymentu w przestrzeni sklepu. Takie rozwiązanie pozwala na dokonanie błyskawicznej inwentaryzacji oraz weryfikacji stanów magazynowych. Obiekty oznaczone tagiem można zidentyfikować i policzyć — wystarczy wykorzystać do tego czytnik RFID.

Nowoczesne systemu pomiaru w sporcie

Dzięki technologii fal radiowych mierzenie czasu w trakcie wyścigów stało się zautomatyzowane i bardzo precyzyjne. Do pomiaru czasu można wykorzystać różne typy systemów RFID. Istnieje wiele sposobów na zamontowanie anteny czytników:

  • umieszczanie ich w matach na każdym punkcie pomiaru,
  • anteny w postaci bramek na punktach pomiaru,
  • zatapia się je w asfalcie (w przypadku sportów motorowych).

Ten nowoczesny system pozwala na równoczesne mierzenie czasu wielu uczestników wyścigu. Zarządzanie pomiarami jest bardzo proste, jednak należy dobrać wytrzymałe znaczniki identyfikacyjne. Muszą być wyposażone w trwałe mocowania i wytrzymać ciężkie warunki, takie jak kontakt z potem, błotem, wodą albo kurzem. Precyzyjna technologia pomiarowa to konieczność szczególnie w przypadku organizacji zawodów wysokiej rangi.

Technologia RFID wokół nas

Ze znaczników RFID bardzo często korzystają na przykład sieciowe sklepy odzieżowe. Zastosowanie tej technologii jest tak dyskretne, że wielu klientów nie ma pojęcia o znakowaniu produktów za pomocą niewielkich identyfikatorów. Ten system jest powszechnie wykorzystywany do kontroli wejść oraz wyjść w komunikacji, na parkingach i w wielu innych miejscach. Technologia oparta na falach radiowych zapewnia skuteczność działania i prostą obsługę, dlatego jest tak chętnie stosowana.

admin