Czym są kolumny aktywne i kiedy warto się na nie zdecydować?

Domowe kolumny można współcześnie podzielić na wiele ciekawych rodzajów, jednak zdecydowanie najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku są kolumny aktywne. Co je konkretnie charakteryzuje? Przede wszystkim to, że są wygodne w użytkowaniu i posiadają w sobie wbudowane wzmacniacze. Jakie są największe zalety takich kolumn i kto powinien zdecydować się na zainwestowanie w tego typu sprzęt?

Kolumny aktywne – czym tak właściwie są?

Na początku warto byłoby zastanowić się nad tym, czym tak właściwie są kolumny aktywne? Otóż jak już zostało wspomniane, w takich kolumnach zastosowano wzmacniacze, co znacznie poprawia ich możliwości i sprawia, że korzystanie ze sprzętu jest bardziej komfortowe. To rozwiązania przeznaczone dla najbardziej wymagających domowników. Wbudowany wzmacniacz doprowadza do tego, że nie trzeba w nich stosować wzmacniaczy zewnętrznych. Tym samym można nieco zaoszczędzić, a jednocześnie zapewnić sobie kontrolowanie sygnału audio i dopasowanie go do swoich potrzeb.

Największe korzyści płynące z wykorzystania aktywnych kolumn

Kolumny aktywne do domu cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony młodych, jak i dojrzałych odbiorców, a to głównie za sprawą poprawy jakości uzyskiwanego dźwięku. Od tej pory nie będzie żadnych problemów ze zniekształceniami i szumami, a brzmienia będą czyste oraz dynamiczne. Wszystko to za sprawą zastosowania najnowocześniejszych technologii i systemów, dzięki którym kolumny aktywne zdobywają sporą przewagę nad konkurencyjnymi modelami. Ich największe zalety to m.in.:

  • skrócony czas uruchamiania i konfigurowania – nie trzeba ich podłączać do wzmacniacza zewnętrznego,
  • kontrolowanie jakości sygnału audio – dopasowuje się go do siebie, domowników czy też zaproszonych gości, w zależności od pory dnia, charakteru organizowanego wydarzenia czy też własnych planów,
  • zajmowanie mniejszej ilości miejsca, dlatego doskonale nadają się nawet do niewielkich pomieszczeń – są też łatwe w ewentualnym transporcie.

Warto dobierać jednak jedynie dobre kolumny aktywne, pochodzące od sprawdzonych producentów i cieszące się sporym uznaniem ze strony dotychczasowych użytkowników. Lepiej wydać na nie nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że uzyska się zadowalającą jakość dźwięku na wiele najbliższych miesięcy.

Aktywne kolumny – czym konkretnie kierować się przy wyborze?

Pozostało jeszcze zbadać jedną istotną rzecz, a mianowicie to, czym konkretnie kierować się przy wyborze omawianych kolumn aktywnych? Otóż najważniejsze czynniki i parametry, obok których nie powinno się przechodzić obojętnie to:

  • rozbudowana funkcjonalność oraz obecność niezbędnych złączy – tym samym nie będzie trudności z połączeniem kolumny z innymi domowymi urządzeniami audio oraz dopasowaniem jej do swoich indywidualnych oczekiwań i preferencji,
  • rozmiar – do niewielkich pomieszczeń warto wybierać mniejsze modele, a do większych te zdecydowanie bardziej rozbudowane,
  • moc – gwarancja uzyskania zadowalającej mocy urządzenia,
  • charakterystyka dźwięku – neutralny lub z podkreśleniem basów.

Nie będzie to łatwe, ale strzałem w dziesiątkę może się okazać kolumna aktywna DALI OBERON 1C w czarnym kolorze, polecana właścicielom nieco mniejszych pomieszczeń. Kolumna gwarantuje zminimalizowanie zniekształceń częstotliwości oraz harmonicznych, a do tego idealnie integruje dźwięk i sprawdzi się podczas długotrwałego słuchania muzyki (np. w trakcie romantycznych randek). 

admin