Co oznacza skrót CCTV?

Głównym celem monitoringu w miejscu pracy jest ochrona przedsiębiorców i pracowników przed stratami materialnymi oraz wizerunkowymi. Jednak to niejedyny powód, dla którego firmy decydują się na instalację systemu telewizji dozorowej. Dzisiaj skupimy się na monitoringu wizyjnym – rozszyfrujemy skrót CCTV i powiemy o korzyściach, jakie niesie ze sobą instalacja telewizji przemysłowej.

Co to jest monitoring CCTV?

Na początku rozszyfrujmy skrót – CCTV pochodzi z języka angielskiego (Closed-Circuit TeleVision), co można przetłumaczyć jako monitoring telewizyjny – obraz pochodzi z rozmieszczonych w obiekcie kamer. Rejestrowany przez kamery obraz jest wyświetlany na odbiornikach oraz zapisywany na dysku. Dzięki temu można analizować obraz w czasie rzeczywistym lub odtwarzać go w razie potrzeby.

Monitoring wizyjny wchodzi w skład elektronicznych systemów zabezpieczeń, czyli nowoczesnej technologii służącej do ochrony osób i mienia. Wszechstronność systemu telewizji przemysłowej sprawia, że obecnie to rozwiązanie znajduje się praktycznie w każdym obiekcie komercyjnym i publicznym.

System telewizji przemysłowej – jakie daje korzyści?

Jak już wspomnieliśmy, nadrzędnym zadaniem monitoringu wizyjnego jest ochrona mienia przedsiębiorcy oraz osób przebywających w obiekcie lub na ich terenie. Już sama obecność rejestratorów obrazu daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapobiega kradzieżom i aktom wandalizmu. Dodatkowym atutem jest oszczędność – system telewizji dozorowej może znacznie ograniczyć wydatki związane z obecnością pracowników ochrony fizycznej.

Warto dodać, że właściciel firmy lub zarządca obiektu ma wgląd do nagrań w dowolnym momencie, a obraz można odtwarzać nawet na urządzeniach mobilnych. Zapis z kamer może być cennym dowodem w sądzie, co pozwoli ochronić swoje interesy. System telewizji przemysłowej przydaje się również do kontrolowania poprawności procesów w przedsiębiorstwach, do sprawdzania jakości, a nawet do celów marketingowych – pomaga analizować zainteresowanie promocją, a także oceniać ruch w sklepie.

Jak wybrać monitoring wizyjny i nie przepłacić za niego?

System telewizji dozorowej powinien być dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa, czyli do wielkości obiektów i terenów zewnętrznych, a także do profilu działalności. Monitoring może składać się z wielu modułów, często łączy się go z innymi zabezpieczeniami (np. z czujnikami ruchu, z systemem alarmowym). Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest dobór sprzętu oraz stworzenie planu instalacji systemu kamer. Na jakość, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania systemu telewizji przemysłowej wpływa instalacja urządzeń oraz okablowania – tutaj zawsze warto wybierać firmy specjalizujące się w tym.

Monitoring wizyjny jest skutecznym narzędziem prewencyjnym, ale warto pamiętać, że jego instalacja powinna być poprzedzona specjalistycznym audytem. Celem audytu jest sprawdzenie istniejących zabezpieczeń, określenie zagrożeń wewnętrznych oraz zewnętrznych, a następnie dobranie najlepszych rozwiązań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa i ograniczą ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

admin