Co oznacza ostrzeżenie o przekroczeniu limitu danych? Jak temu zapobiec?

Przy intensywnym korzystaniu z Internetu mobilnego po pewnym czasie można otrzymać ostrzeżenie o przekroczeniu limitu danych. Co to właściwie oznacza i jak zapobiec takim sytuacjom?

Ostrzeżenie o przekroczeniu limitu danych – co oznacza?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tego typu ostrzeżenie możemy dostać z dwóch źródeł: bezpośrednio z systemu telefonu lub od operatora sieci komórkowej. W pierwszym przypadku moment wyświetlenia komunikatu zależy wyłącznie od tego, jakie limity wskażemy w ustawieniach urządzenia. Aby je sprawdzić, wystarczy przejść do odpowiedniej opcji – prawdopodobnie będzie to „Sieć komórkowa” lub „Użycie danych”. Jeśli z kolei otrzymaliśmy komunikat od operatora, najczęściej w formie SMS-a, oznacza to, że dotarliśmy do limitu określonego przez dostawcę Internetu.

Zarówno urządzenia, jak i operatorzy na bieżąco monitorują zużycie danych. Oferty mobilne są przeważnie limitowane – po osiągnięciu wskazanej wartości stracimy dostęp do pełnej funkcjonalności łącza. Co istotne, często nie oznacza to całkowitego odcięcia od Internetu, a jedynie znaczące ograniczenie prędkości transferu. Jednak w takiej sytuacji szybkość przesyłania jest na tyle niska, że wygodne korzystanie z sieci jest niemożliwe. Z tego względu należy uważnie pilnować zużycia danych, a w razie potrzeby dostosować umowę z operatorem.

Jak zmniejszyć ilość przesyłanych danych?

Jeśli korzystanie z mobilnego dostępu do Internetu jest niezbędne, a liczba gigabajtów do przesłania ograniczona, warto zadbać o oszczędne podejście do użytkowania urządzenia. Istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć zużycie danych – wiele modeli smartfonów oferuje nawet dedykowane funkcje, które znacznie pomogą pod tym względem. Poszczególne aplikacje mogą być na przykład dostępne w lżejszych wersjach: przykładem jest Facebook Lite. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie ustawień różnych programów działających na urządzeniu i wyłączenie procesów w tle, które również mogą pobierać dane. Warto także zadbać, aby aktualizowanie oprogramowania i przesyłanie dużych plików odbywało się jedynie przy połączeniu z Wi-Fi.

Internet światłowodowy dla firm – sposób na korzystanie z sieci bez limitów

Światłowód dla firm to rozwiązanie, które praktycznie zawsze jest dostępne bez ograniczeń związanych z przesyłaniem danych. Dodatkowo możemy liczyć na ogromną prędkość – nawet na poziomie 1 Gb/s. Internet światłowodowy dla firm zapewnia ponadto świetną stabilność i bezpieczeństwo korzystania z sieci, dzięki czemu będzie idealnym wyborem w każdym biurze.

Jak wybrać odpowiedni światłowód dla firm? Duża prędkość to podstawa, jednak to nie jedyny ważny czynnik – liczy się także między innymi dostęp do profesjonalnego wsparcia. Istotną kwestią jest też rodzaj łącza: możemy wyróżnić przede wszystkim połączenia symetryczne i asymetryczne. Symetryczny światłowód dla firm to odpowiednia opcja wtedy, gdy zależy nam nie tylko na skutecznym i szybkim pobieraniu, ale i wysyłaniu danych  – takie rozwiązania można znaleźć m.in. w ofercie INEA.

admin