Bądź krok przed hakerami: rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo danych w twojej firmie

Wraz z rozwojem technologii, zwiększyły się obawy przed atakami hakerskimi, które nie są pustym sloganem, a realnym zagrożeniem. Dość wspomnieć ataki cybernetyczne Petya, których ofiarami padły w zeszłym roku banki, szpitale, firmy i elektrownie. Na szczęście równocześnie pojawiają się kolejne, coraz bardziej skuteczne metody zabezpieczania danych.

Bezpieczeństwo danych to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa

Wraz z rozwojem technologicznym, możemy wdrożyć wiele nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie, m.in. wówczas, gdy korzystamy z computing cloud. Coraz więcej firm – bo aż ponad 86 proc. w skali świata – swoje dane przechowuje w tzw. chmurze, czyli na dysku zewnętrznym. Niekwestionowanym plusem takiego rozwiązania jest natychmiastowy dostęp do całej dokumentacji, plików, raportów i aplikacji za pośrednictwem łącza internetowego.

W walce z hakerami

Ataki hakerów, choć mogą wydawać się jedynie sloganem, którym chętnie posługują się firmy PR-owe, są w istocie realnym i powszechnym zagrożeniem. Przykładem mogą być zeszłoroczne ataki cybernetyczne Wannacry czy Petya, których ofiarami padły w zeszłym roku banki, szpitale, firmy i elektrownie. Jak się przed nimi bronić? Renomowani usługodawcy oprogramowania dla firm w chmurze oferują możliwość korzystania z bezpiecznych centrów danych zlokalizowanych w Polsce, Francji czy Niemczech, gdzie nasze dane są strzeżone przez najbardziej zaawansowane mechanizmy. Dzięki temu nie musimy się obawiać kradzieży naszych danych – są one w pełni chronione.

Praca w chmurze – gwarancją bezpieczeństwa

Wielu przedsiębiorców wciąż ma wątpliwości: czy nasze dane przechowywane w chmurze są w pełni chronione i bezpieczne? Lęk przed powierzeniem wrażliwych danych zewnętrznemu podmiotowi jest zgoła naturalny, ale zupełnie niepotrzebny. Współczesne zabezpieczenia oferowane przez dostawców oprogramowania w chmurze gwarantują, wbrew krążącym na ten temat mitom, pełną ochronę. Przechowywanie danych w nowoczesnej serwerowni, która posiada stosowne certyfikaty i najnowocześniejsze zabezpieczenia, sprawia, że są one w rzeczywistości dużo bardziej bezpieczne niż wówczas, gdy magazynujemy je na lokalnym komputerze – w znacznie większym stopniu podatnym na ataki hakerów i rozmaite oprogramowania szpiegujące. Systemy bezpieczeństwa – takie, jak nowoczesna technologia kryptografii, za sprawą której dane są szyfrowane przy użyciu 128-bitowego klucza SSL (Secure Socket Layer), a co za tym idzie nie do przechwycenia przez osoby nieupoważnione – pozwalają na pełną synchronizację danych i szyfrowane udostępnianie plików. Dane klientów są zabezpieczone przed ewentualną ingerencją z zewnątrz oraz nieautoryzowanym dostępem również dzięki zastosowaniu ścian ogniowych.

Kompleksowa ochrona danych

Nowoczesne i certyfikowane centra danych fizycznie chronione przed nieupoważnionym dostępem i czynnikami zewnętrznymi, w których przechowywane są dane naszej firmy, gdy korzystamy z oprogramowania w chmurze, spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Dane firmy znajdują się bowiem jednocześnie na kilku niezależnych serwerach, które są wyposażone w profesjonalne systemy podtrzymywania napięcia w razie awarii sieci energetycznej. Ponadto procedura wykonywania kopii bezpieczeństwa baz danych wykonywana jest w cyklu 24-godzinnym, w celu zachowania integralności danych oraz dostępności informacji i środków ich przetwarzania. Centra danych wyposażone są w nowoczesne silniki baz danych, z których korzystają największe firmy na świecie, takie jak banki czy firmy ubezpieczeniowe. Dane zabezpieczone są przed ewentualną ingerencją z zewnątrz oraz nieautoryzowanym dostępem wewnątrz sieci przez zastosowanie ścian ogniowych. Coraz częściej stosowana jest także nowoczesna technologia kryptografii – dane są szyfrowane przy użyciu klucza SSL, dzięki czemu nie jest możliwe przechwycenie ich przez osoby nieupoważnione.

Co chmura oferuje firmom

Program dla firm w chmurze gwarantuje usługi, umożliwiające bezpieczne przechowywanie, synchronizowanie i backup w chmurze. Rozwiązanie przeznaczone jest zarówno dla małych, jak i dużych firm oraz dostawców usług takich jak firmy telekomunikacyjne. Dzięki wielokanałowemu dostępowi mamy wgląd w nasze dane z każdego urządzenia, na którym logujemy się na swoje konto. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa pozwalają zaś na pełną synchronizację danych i szyfrowane udostępnianie plików, dzięki czemu nie musimy obawiać się braku ochrony przed atakiem hakerów. Dokonujący się obecnie proces cyfryzacji i digitalizacji przedsiębiorstw niesie ze sobą coraz bardziej kompleksową i skuteczną ochronę przed kradzieżą danych. Nie warto zatem obawiać się nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak oprogramowanie w chmurze. Prócz znacznego ułatwienia pracy zespołu, oszczędności czasu, przestrzeni i środków finansowych, zapewnia ono pełną ochronę danych naszej firmy.

Zobacz także: https://www.plikus.pl/jak-sprawdzic-czy-telefon-jest-zhakowany/

admin